Vinobraní 2023 v našem vinařství: máte se na co těšit!

Nejdůležitější část vinařského roku je úspěšně za námi! Vinobraní 2023 přineslo několik výzev, ale i řadu zajímavých zkušeností.

Jak probíhalo vinobraní

Letos se první hrozny v našem vinařství začaly sbírat až 31. srpna a ke konci října 2023 skončila naše jedenáctá sezóna vinobraní. Letošní sběr začal v naši mladé historii vůbec nejpozději. Tento ročník přinesl několik výzev, ale i řadu zajímavých zkušeností.

vinobrani cabernet sauvignon

U vinařů v našem okolí slyšíme každý den o snížené výnosnosti hroznů o desítky procent. U nás odhadujeme pokles ve výnosu mezi 5 až 10% maximálně. Za to nás velmi mile překvapila výlisnost, která dosahovala skoro 70% místo (průměrně lisujeme 60 až 63 litrů moštu ze 100kg hroznů).

Jaké vína očekávat

Vysoký extrakt, dostatek kyselin, výrazné odrůdové aromatické látky a vysoká barevnost dávají předpoklad pro plná vína s příjemnou kyselinkou.

Vypíchnout musíme hlavně Pálavu, kterou máme v našem vinařství letos poprvé. Výběr z bobulí! Až takové cukernatosti (29 °NM) dosáhla naše panenská sklizeň. Ovšem i další odrůdy mají vysokou cukernatost z vinohradu.

Jednotlivé odrůdy a jejich cukernatost:

Milovníci moravských vín, máte se na co těšit!