Nádoby v našem vinařství

Víno Přistál

Nádoby na víno

V našem vinařství používáme různé nádoby ve kterých necháváme víno kvasit i zrát.

Tyto nádoby, které jsou známy tisíce let (dubové sudy, akátové sudy) až po novodobé nádoby  jako jsou nerezové nádrže, skleněné velkých objemů, granitové/žulové tanky nebo betonové tanky ve tvaru vejce.

Právě geometrie a typologie vejce vykazuje ty nejlepší parametry pro zrání vína – uvnitř totiž vytváří konvekční proudy, čímž zajišťuje optimální průběh zrání nejen na jemných kalech.

Každý materiál dává vínu samozřejmě jiné vlastnosti.

Přehled nádob

Nerezové nádrže

V dnešní době nejpoužívanější zařízení na víno ve většině vinařstvích. Nerezové nádrže nabízejí neutrální vůni pro víno a umožňuji tak výrobu neutrálních vín nejen aromatických, ale i se zbytkovými cukry.

V nerezových nádržích vyrábíme základní řadu vín KLASIK kde najdeme vína suchá i sladká. Vína necháváme ležet na jemných kalech a tím dáváme možnost plně vyniknout odrůdový charakter, který jim dodá plnou a bohatou chuť.

Nerezová nádrž na víno
Dubové a akátové sudy

Dřevěné sudy

Nejvyšší řada vín, kde vína zrají od sklizně až do lahvování v dubových nebo akátových sudech kulatého či oválného tvaru. Z každého ročníku vybíráme jen ty nejkvalitnější hrozny kde je kladen důraz na tradiční odrůdy naší oblasti.

Sudy pro nás vyrábí rodinné bednářství Pozvek z Chorvatska, které se může pochlubit již 120letou tradicí.

Betonové vejce

Betonové vejce je novinkou našeho vinařství, které ohromí hlavně svým tvarem umožňující spontánní práci s vínem. Beton zaručuje minimální přísun kyslíku, uvolňuje minerální tóny a podporuje ovocnou chuť. Vína ze všech řad necháváme přirozeně sedimentovat gravitací bez filtrace.

Mezi naši novinku je právě betonový tank ve tvaru vejce je naší novinkou z produkce firmy Nomblot, která tvoří tanky vyrobené přímo dle požadavků zákazníka.

Betonové vejce – Nomblot

Ochutnejte vína z Moravy, vína ze Znojma

Nákup vína přímo od vinaře